V našich končinách sa pre techniku giclée (:džíklej) alebo (:žíklej) používa skôr termín fine art print. Tento výstup je synonymom najvyššej kvality atramentovej tlače na báze pigmentu na prírodné materiály. Takýto prístup zaručuje trvácnu a farebne stálu tlač, určenú fotografom, výtvarníkom, umelcom, reštaurátorom, galériám a všetkým tým, ktorým záleží na uchovaní digitálneho výstupu, či už s cieľom predaja, výstav, exkluzívnych prezentácií, alebo uskladnenia v galerijných depozitároch.

Za začiatkami tlače stojí, paradoxne, hudobník. Graham Green Nash (The Hollies; Crosby, Stills, Nash & Young) bol popri svojej hudobnej kariére nadšeným zberateľom a fotografom. Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia Nash experimentoval s digitálnou fotografiou na počítači Macintosh spolu s R. Mac Holbertom, ktorý bol v tom čase turné manažérom Crosby, Stills and Nash a zabezpečoval aj technickú stránku. Zatiaľ čo digitálne podklady sa dali pripraviť veľmi kvalitne, neexistovalo zariadenie, na ktorom by ich bolo možné vytlačiť v porovnateľnej kvalite. Po úvodnom nezdare na tlačiarni Fujix (ukončenie podpory a vývoja) sa prostredníctvom predajcu zariadení IRIS Graphics, Inc. zoznámil s programátorom v štúdiách Disney, ktoré takouto tlačiarňou disponovali. Tam vytlačil svoje prvé printy – 16 portrétov.

V roku 1990 si Nash kúpil vlastný IRIS za 126 000 dolárov. O rok neskôr založil so spoločníkmi firmu Nash Editions Ltd., ktorá sa špecializovala na takúto tlač. Jeden z jeho spoločníkov (sieťotlačiar Jack Duganne) ju nazval giclée – slovo má základ vo francúzskom gicleur (tryska).

Spoločnosť Nash Editions Ltd. funguje dodnes a tlačí na tlačiarňach Epson atramentom Epson UltraChrome. Medzi jej zákazníkov patrí špička súčasných amerických fotografov, ako aj osobnosti zo showbiznisu.

Ak vás takýto druh výstupu zaujíma, dohodnite si stretnutie, kde vám radi ukážeme vzorky na rôznych druhoch materiálov – od súčasného lídra vo svete fine art papiera – spoločnosti Hahnemühle alebo celého radu profesionálnej fotografickej produkcie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o pripravovaných akciách a udalostiach vo svete printu, lajknite našu FB stránku.

Zdroj: wikipedia, nasheditions.com
Foto © Graham Nash